روی صحبت من این است که مردم ما توجه کنند، هنوز همه ملت ایران از این اتفاقات اطلاع نداشتند که رئیس‌جمهور آمریکا در این مورد توییت می‌کند. روزنامه‌های رسمی آمریکا در صفحه اولشان از همین اعتراضات خیابانی جزئی که دیدید به‌عنوان «قیام مردم ایران» تعبیر می‌کنند.

به گزارش پایگاه عدالت خواهانحجت الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی با بیان اینکه مسئولان در برنامه‌های خود رضایت، در سخنان کرامت و در رفتار خود عزت مردم را لحاظ کنند به بیان تحلیلی از ناآرامی‌های اخیر کشور پرداخت.


 روز شنبه 30 دی‌ماه، امام‌جمعه، مسئولین و جمعی از مردم شریف‌آباد استان تهران با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علی خمینی دیدار کردند.

در این دیدار سید علی خمینی سخنان خود را با اشاره به گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب و مسیری که امام در دوران انقلاب طی کردند آغاز کرد و سپس به اشکالات موجود در نظام اشاره کرد و گفت: ما در این سال‌ها پیشرفت‌های بسیاری داشته‌ایم اما در این چهل سال اشکالات زیادی نیز وجود داشته که بعضی از آن‌ها به دلیل بی‌تجربگی و یا کوتاهی مسئولین ما بوده است، بعضی از آن‌ها به خاطر جنگ بوده و بعضی به دلیل دشمنی‌هایی بوده است که دنیا با تفکر انقلابی ما داشته است. بالاخره ما در مقابل آمریکا و اسرائیل سر خم نکرده‌ایم، این کم جرمی نیست.

سید علی خمینی در تشریح دشمنی‌های دنیای سلطه با نظام اسلامی ابراز کرد: امروز هم ببینید در دنیا آمریکا یک‌طرف ایستاده و تنها منتظر است کوچک‌ترین اتفاقی در کشور بیفتد تا جنجال راه بیندازند.

وی با تأکید بر اینکه هیچ‌وقت نمی‌گوییم ریشه همه مشکلات ناشی از دشمنان است، گفت: اتفاقاً مسبب بسیاری از مشکلات خودمان هستیم. بعضی از مشکلات از خود ما است، خیلی از مشکلات از کم‌کاری‌ها و فسادهایی است که در دستگاه‌های حاکمیتی ما وجود دارد. منکر این مسائل نیستیم. تمام صحبت ما این است که مردم فراموش نکنند دشمن خارجی هم داریم. آن‌ها هم نشسته‌اند و برای سنگ‌اندازی برنامه‌ریزی می‌کنند.

سید علی خمینی سپس به تحلیل ناآرامی‌های اخیر کشور پرداخت و ادامه داد: همین ناآرامی‌های اخیر که به شکل خیلی مختصری در کشور رخ داد را مشاهده کنید؛ البته این دست ناآرامی‌ها در همه جای دنیا وجود دارد و مطالبات به‌حق، یا نا به‌جا، از طرف دوست و رقیب در همه جای دنیا هست. این اتفاق بسیار طبیعی است و هرچند سال یک‌بار کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز با این دست از تظاهرات با مقیاس بزرگ‌تر و با دوز خشونت بالاتر روبه‌رو هستند و ما هم این اتفاقات را داشته‌ایم.

اگر این اعتراضات را قیام بنامیم، حضور 22 بهمن را چه بنامیم؟


یادگار امام با اشاره به اینکه سخنش در اینجا ریشه‌یابی این مسائل نیست، تأکید کرد: روی صحبت من این است که مردم ما توجه کنند، هنوز همه ملت ایران از این اتفاقات اطلاع نداشتند که رئیس‌جمهور آمریکا در این مورد توییت می‌کند. روزنامه‌های رسمی آمریکا در صفحه اولشان از همین اعتراضات خیابانی جزئی که دیدید به‌عنوان «قیام مردم ایران» تعبیر می‌کنند.

سید علی خمینی خاطرنشان کرد: این‌ها آیا مفهوم قیام را نمی‌فهمند؟ یا معنی مردم را نمی‌دانند؟ یا سیستم‌های اطلاعاتی ندارند که دارند و می‌دانند و می‌فهمند! پس در چه میزانی و با چه حسابی نام این حادثه را که اول و آخرش تنها یک هفته طول کشید و در خوش‌بینانه‌ترین حالت ده‌ها هزار نفر در سراسر کشور در آن مشارکت داشتند، قیام می‌گذارند؟

همچنین ادامه داد: شما که انقلاب ایران در 40 سال پیش را دیده‌اید که جمعیت‌های میلیونی به خیابان می‌آمدند. شما جمعیت میلیونی رادارید هرسال می‌بینید. اگر این اعتراضات چند هزارنفری را قیام بنامیم، حضور 22 بهمن را چه بنامیم؟

سید علی خمینی به جمع‌بندی نظراتش در این بخش پرداخت و گفت: سخن این است، آیا همه مشکلات ما از دشمنان است؟ خیر؛ اما آیا دشمن نداریم؟ واضح است که دشمن‌داریم، دشمنان مهم هم داریم.ما دشمن‌داریم و کسی که دشمن دارد با چشمان باز می‌خوابد


وی با اشاره به علل دشمن داشتن ایران گفت: ما دست آمریکا را از منطقه قطع کرده‌ایم، آن‌هم از این منطقه مهم. رهبری فرمودند در دهه پنجاه شمارا از کشور و در دهه 90 از منطقه بیرون انداختیم. ما تمام سیاست‌های این‌ها را به هم زده‌ایم. جمهوری اسلامی تمام سیاست‌های کلان نظام سلطه را به هم زده است، معلوم است که این‌ها نمی‌ایستند و تماشا نمی‌کنند. این‌ها سیاست‌های کلانی برای منطقه داشته‌اند و برای اسرائیل خواب‌ها دیده بودند و امروز هم در آمریکا بسیاری از سردمداران این کشور از صهیونیست‌ها هستند.

سید علی خمینی با اشاره به اینکه غالب سیاست‌های آمریکایی‌ها برای حمایت از صهیونیست‌هاست، گفت: با این وصف ایران با توانی که قابل‌مقایسه با توان آن‌ها نیست و قابل‌مقایسه با نظام سلطه نیست، ایستاده و تمام برنامه‌های آن‌ها را به‌هم‌ریخته است. این‌ها برای اسرائیل برنامه‌ها داشتند و سخن از نیل تا فرات می‌گفتند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری که حتی سران عرب هم با آن‌ همراهی نکردند، کاری کرد که اسرائیل دیگر نه‌تنها نیل تا فرات را نبیند، بلکه باید برود دور خودش دیوار بکشد که مبادا درون دیوارهای خودش به سراغش بروند و این جنایت‌کارها را به سزای اعمالشان برسانند. این‌ها به برکت حرکت‌های ما چه در جبهه‌های مقاومت و چه در جبهه‌های دیپلماسی در دنیا منزوی‌شده‌اند.

وی همچنین گفت: اسرائیل امروز هر کاری می‌کند در حال شکست خوردن است. چه در سازمان ملل چه در منطقه و چه حتی در هدف قرار دادن اهدافی که در نزدیکی ماست شکست می‌خورد.

سید علی خمینی تأکید کرد: بنابراین حرف ما این است که ما دشمن‌داریم و کسی که دشمن دارد با چشمان باز می‌خوابد.

*مسئولین در برنامه‌های خود رضایت مردم، در سخنان خود کرامت مردم و در رفتار خود عزت مردم را لحاظ کنند

یادگار امام ادامه داد: اما مسئله بعدی این است که تمام مشکلات ما از این دشمن بیرونی نیست. ما اگر بتوانیم اختلاف طبقاتی را از بین ببریم، فاصله میان فقیر و غنی را کم کنیم، مسئولین ما در برنامه‌های خودشان رضایت مردم را مدنظر قرار دهند، در سخن خودشان کرامت مردم را مدنظر قرار دهند و در رفتار خودشان عزت مردم را مدنظر قرار دهند بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

*هیچ جامعه‌ای یک‌شبه درست نخواهد شد


سید علی خمینی افزود: همه باید بدانیم و شما به همه‌کسانی که با آن‌ها سروکار دارید بگویید راه‌حل مشکلات اقدام گام‌به‌گام است. هیچ جامعه‌ای یک‌شبه درست نشده و نخواهد شد. اگر خیال کنیم با یک حرکت پرشی می‌توانیم مشکلات را حل کنیم اشتباه کرده‌ایم. بدانیم اگر بخواهیم کارهای ساختارشکنانه انجام بدهیم از همان پله‌ای هم که هستیم پایین‌تر خواهیم افتاد. راه، راه اصلاح گام‌به‌گام است. قدم‌به‌قدم و با آرامش و گفت‌وگو مشکلات خود را حل کنیم و در خارج کشور در مقابل دشمنان تا آنجا که با زبان آدمیزاد حرف می‌‌زنند، با زبان آدمیزاد با آن‌ها حرف بزنیم، اما اگر خواستند با زبان حیوانی سخن بگویند، ما هم بلدیم چه کنیم.آنچه ضربه اساسی به ما خواهد زد مسئله تبعیض است


وی تأکید کرد: امام فرمودند ببینید علت اصلی پیشرفت شما در انقلاب چه بود، ایمان به خدا و وحدت کلمه؛ علت بقای شما هم همین است. این‌همه همدیگر را جدا نکنیم و به جان هم نیفتیم. مسئولین مراقب باشند به خاطر هواهای نفسانی به جان هم نیفتند و برای هم پرونده‌های دروغ درست نکنند. هنوز ملت پشتیبان جمهوری اسلامی است.

همچنین خاطرنشان کرد: هیچ انقلابی نیست که چهل سال از آن گذشته باشد و هنوز آرمان‌هایش، همان آرمان‌های نخستین باشد و هنوز ملتش پشتیبان ‌همان آرمان‌های نخستین باشد و توانسته باشد با کمترین هزینه‌ها بر مشکلات خود غلبه کرده باشد. راز پیروزی ما همان است که امام گفته بودند. تمام سیاست‌های ما باید این باشد و نگاه ما باید به مستضعفین و همین اقشار فرودست جامعه باشد که به تعبیر امام همین‌ها هستند که مسئولین را بر سرکار آوردند. اگر مسئولین برای همین قشر مستضعف کار نکنند ضربه خواهیم خورد.

سید علی خمینی با تأکید بر توجه به مستضعفین گفت: همین بچه‌های متدین، مذهبی، اما از حیث اقتصادی مستضعف هستند که از کیان کشور دفاع خواهند کرد. لذا نگاه دولت باید به مستضعفین باشد. آنچه ضربه اساسی به ما خواهد زد مسئله تبعیض است. مسئله این است که کسی در جامعه فساد کند و مورد مجازات قرار نگیرد.

وی افزود: اینکه فردی تنها به این دلیل که با دیگری قرابت و نزدیکی و رابطه دارد بتواند از گردنه‌ها عبور کند، اما مردم عادی با مشکلات دست‌وپنجه نرم کنند، موردپذیرش و قابل‌تحمل نیست. ممکن است فقر برای مردم قابل‌تحمل باشد، اما این تبعیض است که دردها را دوچندان می‌کند.

سید علی خمینی در پایان مطرح کرد: ما برای این مسئله چه کرده‌ایم؟ ما از حیث نظری و از حیث تفکر اسلامی هم باید پاسخگو باشیم.

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه