خبرگزاری فارس: انتقاد تاریخ‌نگار گلستانی به مولف یک کتاب/ رمان‎نویسی یا رونویسی؟

به گزارش پایگاه عدالت خواهان گلستان تاریخ‎نگار گلستانی از مولف کتاب رمان«لحظه‎ها جا می‎ماند» به دلیل عدم رعایت امانتداری در نشر مطالب ارائه شده انتقاد کرد.

 

 

به گزارش پایگاه عدالت خواهان گلستان غلامرضا خارکوهی امشب در جمع دانشجوبان گرگان برای نمایش دو کتاب «لحظه‎ها جا می‎ماند» و «حماسه پنج آذر سال 1357 گرگان» اظهار داشت: همه می‎دانند که تاریخ انقلاب اسلامی در گرگان توسط اینجانب به رشته تحریر درآمده است که مولف کتاب «لحظه‎ها جا می‎ماند» در این زمینه رعایت امانتداری نکرده است.

 

وی تصریح کرد: کسانی که در این مراسم راجع به رمان و نویسنده مذکور سخن گفتند باید به این نکته هم اشاره می‎کردند که آیا استفاده از مطالب یک کتاب، بدون ذکر منبع آن جایز است بنابراین اگر جایزه نوبل هم گرفته شود در پل صراط به ما مدال نمی‎دهند.

 

 

 

 

 

صحت و سقم مطالب باید روشن باشد

 

مدیرمسئول نشریه انقلاب با انتقاد از مولف کتاب رمان مذکور افزود: به این نمی‎گوید رمان‎نویسی بلکه بیشتر شبیه رونویسی و کپی‎برداری بود و ترجمانی ادبی به زبان رمان از کتاب‎های بنده و البته کمی مغشوش با استناد به مسائل غیرقابل انتشار و انحرافی صورت گرفته است.

 

خارکوهی با بیان اینکه حماسه‎آفرینی در 5 آذر گرگان سال 1357 حاصل خون شهدای انقلاب است، یادآور شد: وقایع این حماسه با مشقات فراوانی به صورت مکتوب و مستند جمع‎آوری و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

 

وی بیان داشت: کارهای فرهنگی با مشقات و سختی‎های فراوانی انجام می‎گیرد بنابراین کتابی که قرار است به صورت یک سند در اختیار نسل آینده قرار بگیرد باید صحت و سقم مطالب آن روشن باشد.

 

 

 

 

 

خون دل‎های زیادی برای تهیه و تدوین این کتاب متحمل شدم

 

این تاریخ‎نگار گلستانی ابراز داشت: خون دل‎های زیادی برای تهیه و تدوین این کتاب متحمل شدم و این انتظار را داشتم که یوسف قوجق نویسنده رمان «لحظه‎ها جا می‎مانند» رعایت امانتداری را می‎کرد چراکه ایشان داستان‎نویس برجسته‎ای هستند سوال بنده این است کتاب 600 صفحه‎ای بر چه اساس و مبنایی نوشته شده، یا خودشان در دوران انقلاب حضور داشتند، یا زندانی آن دوران بودند و یا اینکه مطالب را از منابعی اخذ کردند.

 

خارکوهی با اشاره به اینکه از مولف رمان مذکور انتظار درج پاورقی در کتاب‎شان را نداشتم، افزود: این نویسنده در مقدمه رمان خود استفاده از مطلب یک دفتر 60 صفحه‎ای که قابلیت انتشار را هم نداشته و بنده نیز اطلاعات مغشوش آن دفتر را 20 سال پیش مشاهده کردم که مخلوطی از شایعات و واقعیات بوده و با تفکر خاص سیاسی نوشته شده است را در مقدمه خود ذکر کردند اما حتی اشاره‎ای به استفاده از مطالب مورد استفاده از منابع اینجانب را در کتاب رمان خود ذکر نکرده‎اند.

 

وی ادامه داد: اگر مبنای رمان «لحظه‎ها جا می‎مانند» برگرفته از منبع 60 صفحه‎ای دفتر مذکور باشد که واویلاست چراکه برخی از مطالب آن دچار اشکال است.

 

 

 

 

 

کسانی که آشنایی با دفاع مقدس ندارند نباید در حوزه ادبیات آن وارد شوند

 

مدیرمسئول نشریه انقلاب با بیان اینکه رمان مذکور نیاز به اصلاح جدی دارد، ابراز داشت: اگر قرار است این رمان به صورت فیلم، کارتن و یا به صورت کتاب در سطح جامعه توزیع شود باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

 

خارکوهی گفت: کارشناسی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز چاپ می‎دهند باید آشنا به فضای گرگان باشد، بنده اصراری ندارم که داستان باید واقعی باشد اما چون اعلام شد که این رمان بر اساس واقعیت و اسامی شخصیت‎های واقعی نوشته شده این اشکال بر آن وارد است.

 

وی اظهار داشت: در ارائه وقایع این رمان طیف خاصی برجسته شده که نمونه‎اش فاضل کبیر از سران منافقین «فرقه رجوی» بوده است و در دادگاه انقلاب نیز اعدام شد بنابراین در نوشتن مطالب باید دقت شود که چه چیزی منعکس می‎شود.

 

این تاریخ‎نگار گلستانی با تاکید بر اینکه انقلاب یک امر مقدس است، بیان داشت: کسانی که آشنایی با حوزه ادبیات انقلاب و دفاع مقدس ندارند نباید در این حوزه وارد شوند و اگر ورود می‎کنند باید ارزش‎ها را حفظ کنند چراکه شهدا به خاطر ارزش‎ها خود را سپر گلوله قرار دادند و یکی از این ارزش‎ها رعایت امانتداری است.

 

خارکوهی تاکید کرد: کسانی که در این حوزه می‎خواهند قلم بزنند باید رعایت امانتداری را داشته باشند و فردای قیامت باید پاسخگو باشند چراکه پرداختن به این حوزه، افسانه اساطیر یا رمان نیست که هرچه دلمان خواست بنویسیم و کسی هم کاری نداشته باشد.

 دیدگاه‌ها   

0 #2 اکبری 1392-09-14 14:32
سلام بر همه عدالت خواهان.
حاشیه سازی آقای خارکوهی در مراسم روز نهم آذر متاسفانه آبروی فرهیختگان و جامعه ادبی استان ما را به باد داد. من رمان را خوانده ام و اصلا یوسف قوجق را نمیشناسم و فقط تک و توکی از کتابهایش را پیش از این خوانده ام آن هم بر حسب وظیفه اداری ام. جالبه بدانید که قوجق بیشترین کتابش در باره جبهه و جنگ و انقلاب است و نقش قوم ترکمن رو در دفاع از کشور در جنگ تحمیلی می پردازد. خارکوهی را هم می شناسم و دوستم است. اما فکر میکنم با این کارش، پاک با آبروی آن برادر مسلمان بازی کرد. کتاب رمانش در باره 5 آذر را خواندم. خیلی خوب از نقش دین و مذهب در انقلاب گرگان نوشته. خدائیش حقش نبود با آبروی اون برادر دینی بازی بشه که شد. خدا آقای خارکوهی را ببخشه با این کارش. بهتره نگاهی هم به این لینک بکنید:
http://www.mehrnews.com/detail/News/2188503
نقل قول کردن
0 #1 علي 1392-09-11 23:18
هم براي شما، هم براي خاركوهي، و هم براي گلستان متاسفيم كه فرق يك رمان را با تاريخ نمي‌فهميد. اين‌گونه است فرداروز ديگر كسي جرات نمي‌كند در آن ديار كار ادبي بكند. چون تا بيايد و به ملت حالي كند بابا من داستان نوشته‌ام و تخيل كرده‌ام، گريبانش را چاك كرده‌اند كه نه؛ تو خواسته‌اي تاريخ را تحريف كني. و ديگر اين‌كه، من در اين جلسه حاضر بودم؛ اين جناب خاركوهي هر كسي و هر چيزي مي‌تواند باشد الا يك نويسنده! و دليلم اين‌كه: يك‌باره كتاب‌هاش را گرفت سر دستش و گفت: چهار كيلو كتاب نوشته‌ام!
ملت مرده بودند از خند!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه