عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود مجلس زمین خواری را یکی از بیشترین پرونده های واصله به کمیسیون متبوع خود دانست و گفت:‌ هیچ متجاوزی به منابع طبیعی بدون لابی نمی تواند قوانین را در این عرصه دور زند.

 

به گزارش پایگاه عدالت خواهان"بهرام پارسایی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات دادستان تهران مبنی براینکه در جلوگیری و شناسایی ساخت ‌و‌ساز در حریم رودخانه‌ها باید مقابله‌ها قاطع شود، گفت:‌ دست اندازی و قانون گریزی و یا حتی قانون شکنی دربحث زمین خواری درتمامی عرصه های منابع طبیعی ازجمله رودخانه ها درحال حاضر بسیار گسترده است، دراین بخش قوانین بازدارنده وجود دارد؛ اما اجرا و نظارت برآن به نحو احسن نیست.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی، افزود: درموضوع زمین خواری و ابعاد مختلف آن مشکلاتی وجود دارد، ضمن اینکه افراد سود جو درغالب ارتباطات و لابی گری اقدام به زمین خواری می کنند، بنابراین علی رغم همه پیگیری ها متاسفانه برخورد جدی به ویژه درحوزه بازدارندگی انجام نشده است.

وی با بیان اینکه افراد زمین خوار با نفوذ بالا دردستگاه ها و دور زدن قانون به منابع طبیعی دست اندازی می کنند، تصریح کرد:‌ متخلفان درعرصه منابع طبیعی و متجاوزان بالای چندین هکتاربه طورحتم افراد ذی نفوذ بوده و با ارتباطات خود حتی حق جسارت برخورد و مقابله مسئولان با خود را می گیرند، اما افراد متجاوز درسطح پایین تر با ارتباطات محلی و منطقه ای اقدام به زمین خواری می کنند.

پارسایی با تاکید براینکه بعید است به واسطه عدم ارتباط بتوان به منابع طبیعی دست اندازی کرد، گفت:‌ اگر هم موردی کوچکی دیده شود بسیار جزیی، ریز و غالبا خیلی اهمیت ندارد، بنابراین اکثر زمین خواری ها با لابی صورت گرفته و هیچ دلیلی ندارد که همه مسئولان با آگاهی کامل از جرائم منابع طبیعی و ملی برخی افراد اقدام به تصرف منابع طبیعی می کنند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه درحوزه پیشگیری مشکلاتی دربحث حفاظت از منابع طبیعی وجود دارد، افزود:‌ متاسفانه اتفاقاتی درحوزه زمین خواری رخ داده و مراجع قضایی تنها با درنظرگرفتن جرائمی برای متخلفان ازاین مشکل عبور می کنند.

پارسایی با بیان اینکه با بیان اینکه وظیفه دستگاه های اجرایی مرتبط با محیط زیست حفاظت ازمنابع طبیعی است، گفت:‌ نظارت بر عملکرد این دستگاه ها وظیفه مجلس است،البته دراین حوزه درحال حاضر پرونده هایی نیز درکمیسیون اصل نود مطرح است؛ اما تخلفات درحوزه های مختلف تا حدی گسترده است که رسیدگی به تک تک آنها ازطریق کمیسیون زمان برخواهد بود؛ همچنین درحوزه های قضایی انتظار در نظرگفتن اشدمجازات برای متخلفان است.

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود مجلس، با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم با بیشترین فراوانی درکمیسیون اصل نود زمین خواری و خودروسازان داخلی است، تصریح کرد:‌ همچنین از سازمان بازرسی انتظار داریم که نظارت ها براجرای قانون را شدید کند، هرچند که درسازمان بازرسی نیز گستردگی پرونده ها وجود دارد؛ ولی این سازمان می تواند به امورات مربوطه بهتر رسیدگی کند./

پایان پیام

 

 

 

 نوشتن دیدگاه