بیانات مقام معظم رهبری درباره " ویژگی‌های نامزد انتخاباتی" کمک می‌کند انتخاب بهتر و صحیح‌تر داشته باشیم و با انتخاب صحیح و آگاهانه در ۲۹ اردیبهشت ماه آینده روشنی برای خود رقم بزنیم.

فضای سیاسی انتخاباتی در این روزها سبب شده که برای انتخاب نامزد اصلح در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر  به دور از انتخاب جناحی، قومیتی و ناآگاهانه  چه معیارها و ویژگی‌هایی را  در انتخاب نامزد اصلح لحاظ کنیم.

بیانات مقام معظم رهبری درباره " ویژگی‌های نامزد انتخاباتی" کمک می‌کند انتخاب بهتر و صحیح‌تر داشته باشیم. برخی بیانات حضرت آقا در این باره به این شرح است:

 مقام معظم رهبری فرمودند " بهترین کیست؟ من نسبت به شخص، هیچ‏گونه نظرى ابراز نمی‌‏کنم؛ اما شاخص‌هایى وجود دارد. بهترین، آن کسى است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافیگرى خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافیگرى و تجمل ‏پرستى است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافیگرى باشد، مردم را به سمت اشرافیگرى و به سمت اسراف سوق خواهد داد."

ایشان در سخنرانی دیگری درباره انتخاب نماینده مجلس بیان کردند" پایبندى او به اسلام باشد، پایبندى او به عدالت باشد، پایبندى او به منافع ملى باشد، مرز او با دشمن مرز مشخصى باشد. ... بعضى، از دشمن رودربایستى دارند؛ بعضى، ملاحظه  دشمن را می‌‏کنند. ملاحظه ‌ملت را باید کرد، ملاحظه‏ خدا را باید کرد، نه ملاحظه‏ دشمن را. دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه کنى، هرچه عقب بنشینى، او جلو مى‌‏آید. اگر خاکریز شما در مقابل دشمن خاکریز مستحکمى نباشد، او نفوذ مى‌‏کند. دشمنان این را مى‏‌خواهند. یکى از شاخص‌ها همین است. مردم در هرجاى کشور هستند، به این شاخص توجه کنند آن کسانى که مرزشان با دشمن و دست‏ نشاندگان دشمن مرز کم‏رنگى است، این‏ها براى ورود به مجلس اصلح نیستند. کسانى باید باشند که مرز روشنى با دشمن داشته باشند." البته مقام معظم رهبری این ویژگی‌ها را نیز برای رئیس جمهور ضروری دانست و بیان کردند " رئیس جمهور اصلح باید از این ویژگی‌ها برخوردار باشد."                               

                                                                 

مقام معظم رهبری درباره "شیوه انتخاب صحیح" نیز بیاناتی داشتند که می‌توان با انجام آنها انتخاب صحیحی در انتخابات 29 اردیبهشت ماه ریاست جمهوری و شورای شهر داشته باشیم.

رهبری فرمودند: " باید خودتان تحقیق کنید، ملاحظه کنید، دقت کنید، از انسانهای مورد اعتمادتان بپرسید، تا به اصلح برسید و اصلح را انتخاب کنید. ... البته این روزها با این وسائل عجیبِ رسانه‌ایِ کنونی ــ‌ این پیامک‌ها و امثال اینها ــ متأسفانه حرف‌های گوناگون، نسبت‌های گوناگون به اشخاص گوناگون، رواج دارد. گاهی ممکن است یک نفر هزاران پیامک بفرستد. برای من گزارش دادند که ممکن است در ایام انتخابات، روزی چند صد میلیون پیامک رد و بدل شود. مراقب باشید، تحت تأثیر این چیزها قرار نگیرید؛ نگاه کنید، تشخیص بدهید، اصلح را بشناسید و برای ادای تکلیف، اسم او را به صندوق رأی بیندازید. البته هر کسی و یا فعالان سیاسی می‌توانند دیگران را هم با نظر خودشان همرأی کنند ــ این اشکالی ندارد ــ اما از حقیر کسی چیزی در این زمینه نخواهد شنید. در عین حال مردم می‌توانند به همدیگر بگویند، سفارش کنند، تأکید کنند، توصیه کنند، یکدیگر را توجیه کنند و به هم کمک کنند برای شناخت اصلح."

علما می توانند در انتخاب اصلح کمک کنند

آیت‌الله محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت: مردم ما بصیر و آگاه هستند و میان اهل دروغ و صدق تمایز قائل می‌شوند، تاریخ نشان داده که مردم ما در عرصه انتخابات با آگاهی، بصیرت، شور و اشتیاق حاضر می‌شوند و انتخاب می‌کنند.

وی با بیان اینکه حضور در انتخابات یک تکلیف شرعی و ملی است، افزود: برای اینکه مردم انتخاب اصلح داشته باشند باید کاندیدایی که از نظر صلاحیت، قدرت اجرایی، مدیریت و جهات دیگر معدل بیشتری دارد، انتخاب کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از راه‌های ساده و معقول انتخاب نامزد اصلح مشاهده مناظرات و برنامه‌های آینده هر کدام از کاندیدا است و مشخص می‌شود کدام نامزد صلاحیت و صداقت بیشتری دارد همچنین افراد مورد اعتماد موجه، حجت‌های شرعی مانند علما می توانند در انتخاب اصلح کمک کنند.

وی با اشاره به نامزدهای ریاست جمهوری که نگاه به بیرون دارند، تصریح کرد: نامزدهایی که نگاه به بیرون دارند طرفدار وابستگی هستند و قدرت تصمیم‌گیری ندارند همچنین کشور را وابسته نگه‌ می‌دارند که این بسیار خطرناک است.

                                                                             

رئیس جمهور باید انقلابی باشد

آیت‌الله ابوالحسن حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز با اشاره به این‌که مهم‌ترین شاخص برای رئیس جمهور آینده فرمایشات رهبرمعظم انقلاب مبنی بر انقلابی بودن است، عنوان کرد: رئیس جمهور باید انقلابی باشد که در نتیجه آن آرمان‌گرایی، اخلاص، خدمت بدون منت، ایثار و فداکاری، دوری از انحرافات مالی، وحدت، همدلی و همفکری به وجود خواهد آمد.

وی با بیان اینکه وقتی روحیه انقلابی باشد شاخص‌های دیگر آن نیز ایجاد می‌شود، افزود:مهم‌ترین اولویت رئیس جمهور آینده که رهبرمعظم انقلاب نیز به آن اشاره داشتند اقتصاد است.

رئیس‌جمهور باید معتقد به مبانی نظام جمهوری اسلامی باشد

آیت‌الله عباس کعبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت: تکلیف بودن انتخابات به دلیل آن است که با وجود سطح تاثیرگذاری اگر خدای ناکرده سهل انگاری صورت گیرد، ممکن است در آینده و سرنوشت آنها تاثیر سوء بگذارد.

وی با بیان اینکه انتخاب خوب یا بد مردم در سرنوشت آنها تاثیر می‌گذارد و انقلاب اسلامی ایران برخاسته از رأی مردم است، افزود: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات اصل و تکلیف است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: برپایه اصل 115 قانون اساسی، رئیس‌جمهور باید از شخصیت‌های مذهبی، سیاسی، مدیر و مدبر، باتقوا، دارای حسن سابقه و معتقد به مبانی نظام جمهوری اسلامی باشد.

وی با اشاره به این‌که براساس اصل 113، شخص دوم کشور پس از رهبری رئیس جمهور است، ادامه داد: رئیس جمهور قدرت اجرایی کشور را در دست می‌‌گیرد و با این وجود همه باید برای تشکیل دولت کارآمد، توانمند، انقلابی و سطح مدیریت بالا تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم امیدواریم با حضور پرشور و سالم در انتخابات پای صندوق‌های رای حاضر شویم و با انتخاب صحیح و آگاهانه در 29 اردیبهشت ماه آینده روشنی برای خود رقم بزنیم.

انتهای پیام/نوشتن دیدگاه