پایگاه عدالت خواهانشناسه استثنایی سربازان گمنام آقا امام زمان(عج)، برخورداری از دو تفکر ناب ولایی و جهادی است که در آن، نامی ترین بی نام ها، در فرهنگ خود، وظیفه گرایند، نه نتیجه گرا!

به گزارش پایگاه عدالت خواهانحمیدرضا فرشید نیا فعال فرهنگی اجتماعی استان گلستان طی مطلبی با عنوان سربازان گمنام انقلاب اسلامی نوشت :

فَوَلِّ عَلى اُمُورِكَ خَيْرَهُمْ وَاخْصُصْ رَسائِلَكَ الَّتى تُدْخِلُ فيها مَكائِدَكَ وَاَسْرارَكَ بِاَجْمَعِهِمْ لِوُجُودِ صالِحِ الاْخْلاقِ

كارهايت را به بهترين ماءموران خويش بسپار و نامه هاى محرمانه ات را كه حاوى طرحها و اسرارت مى باشد، در اختيار كسى بگذار كه داراى جامعترين و اساسى ترين اصول اخلاقى باشد.

سه دهه پیشینه شهادت طلبی و ایثار در جبهه های امنیت و اقتدار، پشتوانه ماندگار نهادی است که در عرصه مجاهدت های خاموش، یکه تازی بی چون و چرا و سنگرنشینی بی ادعاست و علیرغم اینکه نام وزارت را یدک می کشد، اما به واقع نهادی است که فراتر از یک ضابط، متشکل از حضور ذی شعور سرمایه های انسانی تکرارنشدنی نظام و جامعه، به پاسداری از ارزشها و دستاوردهای بی بدیلی اشتغال دارد که با دو مؤلفه شهادت طلبی و هشیاری همه جانبه و مهارت محور، موفقیت در مأموریت های ذاتی اش را ضمانت می کند.

در دنیای امروز که اساس اقتدار آن فرانظامی، یعنی امنیتی و اطلاعاتی است و پرکردن بسیاری از خلاءها، منوط به کارآیی سازمانهای امنیتی است، تا جائی که حتی سرقت های بزرگ علمی و فناوری و یا جبران خلاء و فقدان برخورداری کشورهای بظاهر ابرقدرت از مغزها و اندیشه های ناب و خلاق، به عهده عملیاتهای اطلاعاتی است که طی آن با عملیات فریب و مستمرّ، مهاجرت نخبگان به این کشورها محقق می شود و نیز به استثناء براندازی نظامی که منحصراً به نیروهای مسلح برمی گردد، هرگونه عملیات موسوم به براندازی فرهنگی و اعتقادی، فروپاشی رفتاری و اخلاقی و نیز سرنگونی سیاسی و اجتماعی نظامها و دولت های معارض، منوط به حجم تحرکات اطلاعاتی و امنیتی و کسب و جمع آوری داده های ارزشمند از محیط های عملیاتی است.

گستردگی روز افزون وظایف و مأموریت های تخصصی سازمان های اطلاعاتی دنیا که مشهورترین آنها سازمانهای سیای امریکا، موساد اسرائیل، اینتلجنت سرویس با محوریت ام آی سیکس انگلیس اند، نشان می دهد که اولاً ارزیابی ابرقدرتها از عملکرد این سازمانها بسیار بالاست و ثانیاً دو سوم تحرکات سیاسی دنیا، پنهان و مخفیانه در حال انجام است و تکیه کردن به ظواهر و اطلاعات منتشره از سوی رسانه ها، با توجه به قدرت انقلاب آفرینی اجتماعی و براندازی های متنوع سازمان های اطلاعاتی دنیا، قطعاً ساده لوحی محض است.

خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران، با حفظ ارتش و نیز پیدایش و گسترش چشم نواز و دل انگیز سپاه پاسداران و نیروی مقاومت بسیج، هیچگونه نگرانی ناشی از اقتدار نظامی ابرقدرتها و کشورهای متحد با آنها ندارد و اتفاقاً آنها همواره نگران اقتدار نظامی ما بوده و رونمایی های ابزاری ما نیز برای آنها محیرالعقول و حیرت انگیز است .

در این میان، نقطه قوت دوم نظام مقدس جمهوری اسلامی، اقتدار عملکردی وزارت اطلاعات است که علیرغم فقدان پیشینه اطلاعاتی و عدم حفظ سازمان امنیت رژیم منحوس سابق، توانسته در عرصه ارزیابی های ناظران بی طرف بین المللی، همردیف برترین سازمانهای کهنه کار اطلاعاتی جهان عمل کرده و در دقیق ترین عملیاتها، همه مصاف ها را بدون استثناء به نفع خود تمام کرده و دست زبده ترین اطلاعاتی های دنیا را در پوست گردو بگذارد که در این میان، عملیات بسیار پیچیده و مدرن دستگیری عبدالمالک ریگی سرکرده یکی از گروهک های تروریستی شرق کشورمان که البته تنها بخشی از آن رسانه ای شد، بارزترین نمونه ای است که در یکی دوسال اخیر اتفاق افتاده است.

با پيروزى انقلاب اسلامى ساواك و دستگاهاى اطلاعاتى رژيم پهلوى منحل گرديد و نيروهاى مردمى در محله ها ، كلانترى‌ها ، مساجد و مراكز پيش‌آهنگى و كانون‌هاى جوانان كميته‌هاى مردمى تشكيل شدند . هر كميته هم در حد خودش ضمن كارهاى امنيتى جارى به جمع‌آورى اطلاعات مى‌پرداخت و عمدتا در زمينه اطلاعات داخلى واحدى در هر كميته به نام واحد اطلاعات شكل گرفته بود .

به دليل عدم تمركز و هماهنگى ، نهادهاى مختلف همچون سپاه پاسداران ، اداره اطلاعات نخست وزيرى ، كميته هاى انقلاب ، قضات و . . . براى خود كار اطلاعاتى مى‌كردند . پس از گذشت يكسال از پيروزى انقلاب عملا امور اطلاعاتى و امنيتى گسترده و گسترده‌تر مى‌شد و پراكندگى‌ها و تداخل‌هايى كه به طور طبيعى از اين پراكندگى‌ها نشات مى‌گرفت در كارها اخلال ايجاد مى‌كرد . از اين رو دفتر اطلاعات نخست‌وزيرى با ابتكار شهيد رجايى شكل گرفت .

و امور اطلاعاتى ميان سپاه و ارتش و كميته و شهربانى تقسيم گرديد . سرانجام وزارت اطلاعات در سال 1362تاسیس شد و حجت الاسلام والمسلمين محمد محمدى رى شهرى به عنوان اولين وزير اطلاعات جمهورى اسلامى تصدى اين وزارتخانه را برعهده گرفت .

وزارت اطلاعات از بدو تأسیس تا کنون از کار در کردستان گرفته تا نقش آفرینی در دفاع مقدس و نیز استمرار همان فرهنگ مجاهدت در سالهایی که مردم بظاهر جنگی را احساس و لمس نمی کنند، اما ترور دانشمندان هسته ای انجام می پذیرد، نفوذ و کارشکنی در مراکز هسته ای ما شکل می گیرد، فتنه 18 تیر 78 و یا فتنه 8 ماهه سال 88 با آن حجم طراحی و اجرا می شود و این همه شبکه های ماهواره ای و اجتماعی با هدایت تخصصی و حمایت مالی و حقوقی سازمان های اطلاعاتی با قوت تمام  علیه ما به فعالیت می پردازند و انقلاب های اجتماعی موسوم به انقلاب های رنگی، مخملین و نارنجی و غیره برای اجرا در جامعه ما استارت می خورند و در همه این سنگرها و خاکریزها که جای حضور نظامی و شلیک نیروهای مسلح نیست، دقیقاً بر محور نیازها و ضرورت های حکومتی عمل کرده و سربازی گمنام خود را برای این نظام ولایی به تجلی درآورده است.

میدان مجاهدت سربازان گمنام آقا امام زمان(عج)، در کمین گاهها، مخفی گاهها، پرتگاه ها، بزنگاه ها، وعده گاه ها و غفلت گاه هایی است که در آن دشمنان ما بیدار عمل کرده و منتظر خواب آلودگی نگهبانان نظام اند و در اصل می توان گفت که مجاهدتهای اطلاعاتی، مجاهدتهایی بی سرو صدا، بی تبلیغات، بی هیاهو و به تعبیر رهبر معظم انقلاب، مجاهدتهایی خاموش اند که باز هم به استناد وعده معظم له، پاداش های بزرگی دارند.

وزارت اطلاعات که بطور همزمان باید هم از چالش های جهانی و هم از چالش های داخلی عبور کند، تنها تشکل اطلاعاتی دنیاست که اولاً کاملاً مستقل و ثانیاً دارای مجبوبیت و پشتوانه مردمی است که یکی از اساسی ترین پایه های موفقیتش، اطلاعات مردمی و مشارکت گسترده مردم در راستای تحقق اهداف بلند اطلاعاتی و امنیتی است.

همه جانبه بودن این تشکل اطلاعاتی و امنیتی و قدرت انطباق پذیری آن با سایر نهادهای نظامی و انتظامی و قضایی، از ویژگی های بارز دیگری است که این وزارتخانه را دارای شرایط منحصر بفردی کرده است، طوریکه همکاری متقابل با نهادهای مذکور، تأثیر شگرفی در کیفیت بخشیدن و سرعت دادن به مآموریت های آنها داده و از طرفی حتی قوی ترین سازمان های اطلاعاتی دنیا را شگفت زده و انگشت به دهان کرده است.

همه ناظران سیاسی و کارشناسان اطلاعاتی و امنیتی دنیا مستحضرند که ایران اسلامی با توجه به ماهیت حکومتش و بیرون بودن از جرگه نظم استکباری جهان، همواره در معرض تهاجمات امنیتی است و در این شرایط سخت، امن نگه داشتن جامعه و حفاظت از جان و مال و ناموس مردم و جلوگیری از شکل گیری حتی یک انفجار و یا استمرار بخشی به برخی از سریال های هدفمند ترور، بی تردید از اعجازهای بزرگ قرن ماست که به واسطه همین حلقه همکاری و همدلی و انجام درست مأموریت های ذاتی و پرهیز هوشمندانه از موازی کاری ها و تداخل کاری ها محقق شده و ما امروز، امن ترین کشور جهانیم.

شاخصه بارز مجاهدان خاموش که دو مدال ارزشمند از دو مصداق الهیِ ولایت را بر سینه دارند و طی آن از امام راحل، مدال سربازی گمنام امام زمان(عج) و از رهبری معظم انقلاب، مدال مجاهدان خاموش را هدیه گرفته اند، اتصال اعتقادی آنها به ولایت مطلقه فقیه و التزام دوگانه فکری و عملی آنها به این کانون هدایت الهی است و نکته جالب اینجاست که همه کشورهای دنیا با واژه سرباز گمنام، مأنوسند و حتی مقبره های واقعی و یا نمادین و یادبودی برپا کرده و بالاترین مقامات کشور و حتی میهمانان عالیرتبه خارجی را مجاب و یا موظف به ادای احترام رسمی به ساحت آنها دانسته و همواره نگاه تکریمی و یا زبان تجلیل در قبال آنها دارند، اما تفاوت مشهود آن سرباز گمنام و این سرباز گمنام، در تعلق خاطر نیروهای خدوم و ایثارگر وزارت اطلاعات به ساحت امامت و ولایت است که در آن، سربازان گمنام آقا امام زمان(عج)، مجاهدان خاموش فی سبیل الله اند که اساس پیکار و مجاهدت آنها با دشمنان عنود اسلام، توکل به خداوند، انجام تکالیف شرعی و جلب رضایت الهی است.

شناسه استثنایی سربازان گمنام آقا امام زمان(عج)، برخورداری از دو تفکر ناب ولایی و جهادی است که در آن، نامی ترین بی نام ها، در فرهنگ خود، وظیفه گرایند، نه نتیجه گرا! فلذا تنها و تنها انجام تکلیف الهی را نشانه موفقیت و پیروزی خود دانسته و شکست در فرهنگ کربلایی آنها راهی و جایی ندارد و همانند فرهنگی که در دفاع مقدس تجربه شده است، در هر دو حالتِ پیروزی و یا شکست ظاهری، خود را پیروز واقعی می دانند.

امنیتی که اگر فشار جهانی تحریم از ایران اسلامی برداشته شود، یقیناً با اقبال های گسترده جهانی، زمینه میزبانی از سرمایه های کلان سرمایه گذاران خارجی را نیز فراهم خواهد کرد و شکوفایی اقتصادی ایران نیز در بستر امنیت پایداری که امروز در جامعه ما حکمفرماست، به سرانجام خواهد رسید.

خدا را شاکریم که ما را به نعمت برخورداری از الهی ترین سربازان و مجاهدان فی سبیل الله متنعم کرده و امروز ما در سایه ایثار آنها در امنیت کامل بسر برده و استکبار در حسرت ناامن کردن جامعه ما نقره داغ شده است و هر بار که خواست تا سریالی از ناامنی ها را در ایران شکل داده و ما را به سرنوشت و شرایط کشورهای ناامن منطقه نزدیک و شبیه سازد، با هوشیاری مردم و نیروهای خدوم امنیتی، نظامی و انتظامی، دست از پا درازتر به خانه برگشته و مجبور شد تا به ضعف و ناکارآمدی خود در قبال ایران اسلامی اذعان و اعتراف کند.

به هر حال این تشکیلات ولایی که قبل از وزارتخانه بودنش یک نهاد انقلابی است، مرهون خلوص، ولایتمداری و جانفشانی شهدا و جانبازانی است که امروز علم افتخار و پرچم اقتدار ایران اسلامی اند و سربازان گمنام امام زمان(عج) نیز همواره از آنان الگو گرفته و بر اساس راهی که آنها نشان داده اند، به تعبیر امام راحل، حفظ نظام جمهوری اسلامی را از اوجب واجبات دانسته و در راه سربلندی آن از هیج تلاش ایثارگرانه ای دریغ نمی ورزند.

اينك به برخى از اين صلاحيتهاى اخلاقى اشاره مى كنيم :

1-خدا ترسى و فروتنى : وَ تَفَقَّدْ اُمُورَ مَنْ لا يَصِلُ اِلَيْكَ مِنْهُمْ مِمَّنْ تَقْتَحِمُهُ الْعُيُونُ ، وَ تَحْقِرُهُ الرّجالُ ، فَفَرِّغْ لاِولئِكَ ثِقَتَكَ مِنْ اَهْلِ الْخَشْيَهِ وَ التَّو اضُعِ فَلْيَرْفَعْ اِلَيْكَ اُمُورَهُمْ
در امور آنان كه به تو دسترسى ندارند و مردم به آنها با ديده تحقير مى نگرند ، بررسى كن و براى اين كار نيروهاى مخفى مورد اطمينان كه خدا ترس و متواضع باشند ، برگزين تا وضع آنان را به تو گزارش دهند .

2 -راستگويى و وفادارى : ثُمَّ تَفَقَّدْ اَعْمالَهُمْ ، وَ ابْعَثِ الْعُيُونَ مِنْ اَهْلِ الصِّدْقِ وَ الْوَفاءِ عَلَيْهِمْ با فرستادن ماءموران مخفى راستگو و با وفا كارهاى آنان را زير نظر بگير .

3-امانتدارى و حق گويى : ثُمَّ لا تَدَعْ اَنْ يَكُونَ لَكَ عَلَيْهِمْ عُيُونٌ مِنْ اَهْلِ الاْمانَهِ وَ الْقَوْلِ بِالْحَقِّ عِنْدَ النّاسِ فَيَثْبُتُونَ بَلاءَ كُلِّ ذى بَلا ءٍ مِنْهُمْ لِيَثِقَ اُولئِكَ بِعِلْمِكَ بِبَلائِهِمْ ماءمورانى امين و حقگو ميان مردم بگمار ، تا از حسن خدمت ماءموران و كارمندانت براى تو خبر بياورند و به شكلى عمل كن كه مطمئن باشند تو از حسن خدمت آنها خبردارى و قدر دان آنها هستى .

به صورت كلى از نظر اسلام و سيره يك نيروى اطلاعاتى لازم است همه خصوصيات و خصلت هاى پسنديده اى كه يك فرد مومن خدا باور و خدا ترس بايد داشته باشد در مرتبه و درجه بالاتر و كامل ترى بايد در يك نيروى اطلاعاتى موجود باشد . كار اطلاعاتى وظيفه اى سنگين و خطير و در عين حال براى حفظ و دفاع از امنيت و منافع و مصالح كشور و نظام اسلامى بسيار حياتى و ضرورى و ارزشمند است و همين امر مى طلبد كه نيروى اطلاعاتى از ضريب ايمان و تقوا و احساس مسئوليت بالائى برخورد باشد تا بتواند اين رسالت حساس را به خوبى به انجام برساند . علاوه بر خصوصيات فوق يك نيروى اطلاعاتى به دليل نوع كار و ماموريتش بايد به نكات ذيل بيش از ديگران توجه و دقت داشته باشد :

4- نسبت به حيثيت وآبروى افراد حساس باشد و اعتبار آنها را به صرف گمان و توهم و احتمال از بين نبرد .

5- تقوا و خود سازى او در حدى باشد كه عدل و انصاف را در هرحال و در مورد همه رعايت كند و اختلافات شخصى و تصفيه حساب هاى فردى را در حوزه مسئوليت خود از مسائل شغلى و كارى جدا نمايد و از موقعيت حساس خود سوء استفاده ننمايد .

6- نسبت به دنيا و تعلقات آن دلبستگى نداشته باشد و دنيا طلب نباشد و گر نه با تطميع و وعده مال و منال و پست و مقام و موقعيت فريب مى خورد و در حفظ اسرار و موضوعات محرمانه خيانت ميكند و مطالب محرمانه و گاه امنيتى را در اختيار دشمنان و بيگانگان قرار مى دهد .

7 - بايد در كم سخن گفتن تمرين و كوشش داشته باشد و پر گو نباشد تا بى اختيار و نا خواسته چيز هائى را كه نبايد بگويد بر زبان نياورد و اسرار را فاش نسازد .

8- چون نوع كار و وظيفه او اقتضاء ميكند كه گمنام و نا شناخته باشد و خدمات و انجام وظيفه او در معرض ديد و نگاه مردم نباشد و به طور طبيعى كسى از خدمات و كارهاى خوب او قدر دانى و سپاسگزارى نمى كند ، اين موضع او را ناراحت و غمگين نسازد و بداند كه همه تلاش و خدمات صادقانانه و خالصانه او در محضر خداوند و امام زمان( عج ) است و اجر و پاداش او محفوظ است و ضايع نمى گردد .

بديهى است كه نيروهاى اطلاعاتى در نظام اسلامى لازم است همواره به چنين صفتها و صلاحيتهايى آراسته باشند و اگر فاقد يكى يا تعدادى از آنها هستند ، در پى كسب آن برآيند ، تا در انجام وظايف خطير خود پر توانتر شده و كار برايشان آسانتر گردد .

در پایان ضمن تبریک صمیمانه این هفته ارزشمند به سربازان گمنام امام زمان(عج) و بدرقه معنوی آنان در راه دراز و پرخطری که در پیش دارند، برای ادامه توفیقات روزافزون آنها دعا کرده و بر استمرار همین منش انقلابی و ولایی و پرهیز از دلسردی هایی که می تواند اراده آنها را مستأصل کرده و از حجم اراده و شدت انگیزه آنان بکاهد، تأکید نموده و نیز با استعانت از رهنمود های امام راحل و رهبری معظم انقلاب، متذکر می شوم که امروز ما بیش از هر زمان دیگر به هوشیاری و تحرک گسترده برای حفظ نظام از شرّ پلیدترین اتحادهای استکباری و صهیونیستی نیاز داریم و باید معتقد باشیم کسی که برای خدا کار می کند، از ناملایمات و سختی ها هراسی نداشته و هرگز دلسرد نمی شود و صدالبته که همینگونه نیز هست.

انتهای پیام /

 

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه