پایگاه عدالت خواهان"گلستان با بحران آب کشاورزی و آب شرب مواجه است.

به گزارش پایگاه عدالت خواهان"نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در جلسه شورای اداری استان گلستان اظهار کرد: گلستان در شرایط فعلی با بحران آب کشاورزی و شرب مواجه است و برخی مناطق شهر گرگان فاقد آب شرب بهداشتی هستند. در جلسه شورای اداری استان بحران خشکسالی در چند قدمی گلستان

نبی هزارجریبی  با تاکید بر این که وضعیت آب استان باید مدیریت شود گفت: زنگ خطر تنش آبی بین شهرهای استان به صدا در آمده است.

وی با اشاره به این که هم اکنون دو هزار هکتار از اراضی اطراف سد وشمگیر برای کشت پنبه آماده است و می تواند چندین هزار اشتغال ایجاد کند، ادامه داد: آب منطقه ای اجازه نمی دهد کشاورزان از آب سد گلستان و بوستان استفاده کنند و ۲۳ میلیون متر مکعب آب را دپو کرده است در حالی که نیاز آبی کشاورزان نصف میزان دپو شده هم نیست.

هزارجریبی با اشاره به اینکه مسئولان کشوری سرسبزی گلستان را نبینند چرا که بخش عمده مساحت این استان خشک و بیابانی است، گفت: اگر شرایط گلستانی در ریزگردها مدیریت نشود گلستان نیز مانند خوزستان میشود.

وی از وضعیت تخصیص بودجه به گلستان نیز انتقاد کرد و گفت: گلستان در حمایت از دولت و انتخابات مقام نخست کشوری را داراست اما در توزیع منابع مالی این استان آخر است و قطعا در نطق ۱۶ اردیبهشت انتقادات تندی در این حوزه خواهم داشت.

همچنین نماینده مردم شهرستانهای کردکوی ، بندر گز ، بندر ترکمن و گمیشان نیز در این جلسه گفت: سازمان محیط زیست اقدامات خوبی برای سامان دهی وضعیت جزیره آشوراده و احیاء تالاب گمیشان انجام داده است و این موضوع جای تشکر دارد.

در جلسه شورای اداری استان بحران خشکسالی در چند قدمی گلستانرامین نورقلی پور با اشاره به این که کانال های خلیج گرگان در ۳۰ سال گذشته لایروبی نشده است و این کانال ها به ویژه کانال چاپاقلی باید لایروبی شود گفت: مجوز لایروبی و تخصیص حق آبه تالاب ها از گرگان رود موضوعات مهمی است که باید پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه گلستان نیازمند ظرفیت تجارت دریایی هستیم و لایحه منطقه آزاد اینچه برون به زودی به مجلس می آید گفت: گمیشان تنها نقطه ساحلی استان است که ظرفیت احداث بندر در آن وجود دارد، که اقدامات اولیه برای احداث بندر سبز گمیشان انجام شده و این پروژه برای تحقق و اجرایی شدن به حمایت های دولت نیاز دارد.

 

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه