رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل کشت، یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی شیبدار استان گلستان زیر کشت باغات مثمر برود.

به گزارش پایگاه عدالت خواهان"مختار مهاجر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: تاکنون ۸۳۰ هکتار کشت باغ در اراضی شیبدار استان گلستان در دست اقدام است.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری ۴ هزار و ۳۰۰ نفر از کشاورزان استان گلستان در کلاس‌ها و آموزش‌های چهره به چهره شرکت کردند و با مزایای احداث باغ در اراضی شیبدار آشنا شدند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: این طرح با هدف افزایش 90 درصدی صرفه‌جویی در منابع آب و افزایش تولید 12 برابری محصولات باغی مورد توجه متولیان باغبانی و استقبال بهره‌برداران قرار گرفته است.

مهاجر همچنین در خصوص برنامه‌ای این سازمان در زهکشی اراضی استان خاطرنشان کرد: پروژه بزرگ زهکشی استان گلستان در سطح 28 هزار هکتار از اراضی زهدار دشت گرگان در دست مطالعه و اجرا است.

وی ادامه داد: این محدوده از شمال به رودخانه اترک و مرز ترکمنستان، از جنوب به رودخانه های گرگانرود و قره‌سو، از شرق به اراضی سد گلستان و از غرب به دریای خزر محدود می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان در خصوص مهمترین اهداف اجرای پروژه بزرگ زهکشی اراضی استان گلستان گفت: جمع‌آوری رواناب‌های سطحی ناشی از بارندگی و تخلیه آنها، جلوگیری از زهدار و ماندابی شدن اراضی، کنترل و کاهش شوری و سدیمی شدن اراضی، کنترل نسبی سطح ایستایی و  افزایش تولیدات زراعی از مهمترین اهداف عملیات زهکشی است.

مهاجر با اشاره به وضعیت طرح‌ها و پروژه‌های محوری سازمان جهادکشاورزی استان گلستان در بخش دام و طیور  یادآور شد: طرح محوری استفاده حداکثری از ظرفیت مرغداری‌ها با پروژه احداث مرغداری «فارم تخمگذار 3 میلیون قطعه‌ای» و «پرورش پولت» به ظرفیت 800 هزار قطعه که با راه‌اندازی این طرح 722 نفر اشتغال و 45هزار تن تخم مرغ تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: طرح محوری استفاده حداکثری از ظرفیت دامداری‌ها طرح زنجیره گوشت قرمز با که راه‌اندازی و ایجاد آن سالانه 850 تن گوشت قرمز و 642 نفر اشتغال را در پی خواهد داشت.

 

 

 

 نوشتن دیدگاه