استاندار گلستان با اشاره به عقب‌ماندگی‌های تاریخی استان گفت: گلستان، استانی است که به دلیل عقب‌ماندگی در حوزه کشاورزی، صنعت و تجارت نیازمند توجه بیشتری است، این استان باید با سرمایه‌گذاری و تجارت اداره شود، شرایط کشور به گونه‌ای نیست که دولت یکباره بودجه‌ای یک‌هزار میلیارد تومانی برای ما ببینید، برای همین درمان مشکلات ما در امر سرمایه‌گذاری است.

اینچه‌برون می‌تواند بهترین مسیر برای تجارت با چین و روسیه باشد

به گزارش پایگاه عدالت خواهان"استاندار گلستان با اشاره به ظرفیت منطقه آزاد اینچه‌برون برای توسعه تجارت اظهار کرد: بسیاری از تجار اینچه‌برون را بهترین مسیر برای تجارت می‌دانند که در کمتر از 15 روز می‌توانند از چین و روسیه محصولات خود را در بهترین بندرخشک ایران تحویل دهند و ما به عنوان مدیران استانی باید زمینه این امر را فراهم کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان، سیدمناف هاشمی در همایش تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان گلستان اظهار کرد: در سه ماهه گذشته بیش از 6 جلسه با موضوع ویژه اینچه‌برون داشته‌ایم و همچنین جلسات و نشست‌های مختلفی در این زمینه داشتیم و استاندارانی که به دنبال تصویب منطقه آزاد هستند را به گلستان دعوت کردیم و طرح مباحث گوناگون صورت گرفت و انتظار داریم شرایط بندرخشک از سوی وزارت راه شهرسازی در قالب چارچوب و برنامه جامع پیاده شود.
وی افزود: در سه ماه گذشته سعی کردیم درد و دل‌های صادرکنندگان را مستقیم و غیرمستقیم بشنویم و پای صحبت‌های آنان بنشینیم تا در حد مقدورات موانع را برداریم.
وی یادآور شد: یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید اینست که شاخص‌های توسعه را با این نگاه جلو ببرد که ما را از اتکا به نفت نجات دهد و در مقابل مسیرهای واقعی مالیاتی، تجارتی و صادراتی را توسعه دهیم، دولت تلاش می‌کند پایه‌های اقتصاد را به سمت گردشگری، کشاورزی، صادرات و صنعت و همه ظرفیت‌هایی که وجود دارد، ببرد.
استاندار گلستان با اشاره به موفقیت‌های دولت تدبیر و امید در زمینه حل بسیاری از مشکلات بیان کرد: با همه مشکلات، دولت خیلی از مسائل را در حوزه تحریم حل کرده و بسیاری از موانع را از سر راه تجارت مرتفع کرده است.
وی گفت: صادرات ما امروز نسبت به زمانی که وزن واردات کشور بیشتر از صادرات بود، بهتر شده و اگر وارداتی صورت می‌گیرد هم، به صورت هدفمند است. برای مثال شاید تولید برنج در استانی مانند گلستان که مشکل کمبود آب دارد چندان مقرون به صرفه نباشد و بهتر باشد در کشورهای دیگری این محصول را بکاریم.
هاشمی با بیان اینکه گلستان ظرفیت‌های خوبی برای توسعه تجارت خارجی دارد، افزود: این استان اگر به هدفگذاری 250 میلیون دلاری در زمینه صادرات هم برسد  که در حال حاضر از برنامه عقب هستیم باز هم با ظرفیت‌های استان، این عدد قابل قبول نیست، هر چند شاید اعلام کنیم که تازه آمدیم و تقصیر زیادی نداریم اما واقعیت اینست که همه ما مسئول هستیم.
وی با بیان اینکه سیاستگذاری‌های کلان کشور هم در این امر موثر است، اظهار کرد: در حوزه دولت، سیاست‌ها باید به گونه‌ای باشد که برخی ظرفیت‌ها در استان‌ها جدی گرفته شود، اگر گلستان 1.2 میلیون تن گندم تولید می‌کند اما سهم استان از تولید آرد 200 هزار تن است که این معقول نیست، این استان امکانات صنعتی استان‌های مرکزی و اصفهان را ندارد برای همین باید در این بخش شرایط بهتری را برای استان‌هایی مانند گلستان فراهم کند.
وی یادآور شد: سال گذشته تنها 300 میلیون دلار صادرات داشتیم اما امسال شرایط تغییر کرده و قدری عقب هستیم که این به دلیل عدم همکاری برخی‌های همسایه است.
هاشمی با اشاره به مشکل صدور ویزا ترکمنستان برای تجار و بازرگانان اضافه کرد: در این زمینه سه مکاتبه کردم تا شرایط تسهیل شود، از سوی دیگر تلاش کردیم ریل عریض را با ترکمنستان هماهنگ کنیم و همه این‌ها برای اینست که رونق ایجاد کنیم و وضع صادرات بهبود پیدا کند.
وی با اشاره به عقب‌ماندگی‌های تاریخی استان افزود: گلستان، استانی است که به دلیل عقب‌ماندگی در حوزه کشاورزی، صنعت و تجارت نیازمند توجه بیشتری است، این استان باید با سرمایه‌گذاری و تجارت اداره شود، شرایط کشور به گونه‌ای نیست که دولت یکباره بودجه‌ای یک‌هزار میلیارد تومانی برای ما ببینید، برای همین درمان مشکلات ما در امر سرمایه‌گذاری است.
لازم به ذکر است در این همایش با حضور هاشمی استاندار گلستان از صادر کنندگان برگزیده استان تجلیل به عمل آمد.

 

 

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه