بعد از چند‌ماه خدمت در نقطه صفر مرزی قرار بود برای چند روز به مرخصی بروند و با خانواده‌های‌شان دیدار تازه کنند، اما در راه گرفتار کمین اشرار شدند و همه‌شان پرکشیدند.

به گزارش پایگاه عدالت خواهان"به نقل از همشهری، این حادثه غم‌انگیزی است که عصر جمعه در منطقه مرزی چالدران اتفاق افتاد و نه‌تنها خانواده 8مرزبان، که ملتی را عزادار کرد.

شامگاه جمعه از آذربایجان غربی خبر رسید بار دیگر تعدادی از مرزبانان کشورمان در راه دفاع از وطن جان خود را از دست داده‌اند.

خبری که یادآور حادثه تلخ منطقه میرجاوه بود که همین چند‌ماه قبل در مرزهای شرقی اتفاق افتاد و در جریان آن 10نفر از مرزبانان به شهادت رسیدند. این بار هم مرزبانان که 3نفر از آنان از نیروهای کادر مرزبانی و 5نفر سرباز وظیفه بودند، گرفتار کمین تروریست‌ها شدند و همگی حوالی روستای دوشان تپه در منطقه چالدران به شهادت رسیدند.

سید محمد عابدی، فرماندار شهرستان خوی در این‌باره به همشهری میگوید: «8شهید عزیزمان از نیروهای هنگ مرزی خوی بودند. آنها بعد از هفته‌ها خدمت در مناطق مرزی قرار بود به مرخصی بروند. به همین دلیل سوار بر یک خودروی نظامی عازم شهر بودند که در کمین تروریست‌ها گرفتار شدند.»

آنطور که فرماندار خوی میگوید مرزبانان قربانی نبردی نابرابر شدند چرا که همه آنها به مرخصی میرفتند و هیچ‌یک مسلح نبودند: «براساس اطلاعات به‌دست آمده 8مرزبان سوار یک خودروی تویوتا بودند که در منطقه‌ای دور افتاده حوالی چالدران در تله تروریست‌های گروهک پژاک افتادند.

آنها ابتدا راننده خودرو را هدف گلوله قرار دادند و وی را به شهادت رساندند. شهادت راننده باعث شد خودروی مرزبانان که در جاده‌ای کوهستانی حرکت میکرد از مسیر منحرف شده و به دره سقوط کند.» عابدی میگوید که خودروی مرزبانان به دره‌ای عمیق سقوط کرد اما تروریست‌ها قصد داشتند از شهادت همه مرزبانان مطمین شوند. به همین دلیل وارد دره شدند:

«هرچند سقوط خودرو به دره باعث جراحت و حتی شهادت چند نفر از مرزبانان شده بود اما شواهد و قراین نشان میدهد تروریست‌ها وارد دره شده و به سوی پیکرهای عزیزان مان تیراندازی کرده و همگی را به شهادت رسانده‌اند.» اما این پایان کار نیست و فرماندار خوی از انتقام سخت از گروه‌های تروریستی خبر میدهد. او میگوید:« هم قسم شده‌ایم که به‌زودی انتقام شهدایمان را بگیریم»

8قهرمان

اما تازه‌ترین شهدای مرزبانی چه کسانی بودند؟ 3نفر از آنها نیروهای کادر نیروی انتظامی بودند، استواریکم محبوب نوری که از نیروهای پاسگاه مرزی بابانور بود، استواردوم مهدی حسین زاده، نیروی برجک ۲۲۶ پاسگاه مرزی ناور و استواردوم حمید حاجیزاده نیروی گروهان مرزی چالدران. اما به‌جز آنها 5شهید دیگر از سربازان وظیفه بودند که برخی به تازگی راهی خدمت سربازی شده بودند و برخی دیگر چند‌ماه بیشتر به پایان خدمت سربازیشان باقی نمانده بود.

یکی از آنها مهدی کلته نام داشت و در پاسگاه مرزی بابانور خدمت میکرد. او که اهل شهرستان گمیشان در استان گلستان بود 13‌ماه از دوران سربازیاش میگذشت. یکی دیگر از شهدا که اهل شهرستان میانه بود و در پاسگاه مرزی یکماله خدمت میکرد امیر قربانی نام داشت و تنها 5‌ماه از اعزامش به سربازی میگذشت.

سرباز دیگری که در این حادثه به شهادت رسید محمد حسین‌زاده نام داشت و دیماه سال 95به خدمت اعزام شده بود و از آن زمان در پاسگاه مرزی ناور خدمت میکرد. او اهل گوهردشت کرج بود و قصد داشت بعد از مدت‌ها برای دیدن خانواده‌اش به کرج برود که به‌دست اشرار به شهادت رسید. 2شهید دیگر از اهالی شهرستان بناب بودند: سعید گلابی و عباس قادری. سعید از فروردین‌ماه و عباس از خرداد‌ماه امسال راهی خدمت سربازی شده بودند و هر دو در پاسگاه مرزی شیخ سیلوی خدمت میکردند.

عباس دیگر بر نمیگردد

حادثه تروریستی چالدران 8مادر را داغدار کرد؛ 8مادری که روزشماری میکردند بعد از هفته‌ها دوری فرزندان‌شان را ببینند اما افسوس که آنها قربانی اقدام کور تروریست‌ها شدند. یکی از مادران عزادار، مادر عباس قادری است. سرباز 20ساله اهل روستای خوشه مهر شهرستان بناب.

او که هنوز آسمانی شدن پسرش را باور ندارد به همشهری میگوید: «هنوز باورم نمیشود که پسرم شهید شده است. ای کاش این خبر واقعیت نداشته باشد.» او که صدایش گرفته و بغض کرده ادامه میدهد: «‌جمعه شب با پدربزرگ عباس تماس گرفتند و گفتند که او زخمی شده است.

میخواستند ما شوکه نشویم اما حالا فهمیدم که پسرم شهید شده است.»این مادر داغدار به‌جز عباس یک دختر و یک پسر دارد اما میگوید عباس قهرمان زندگیاش بود. او ادامه میدهد:« 4‌ماه از سرباز شدن پسرم میگذشت. او چند‌ماه بود که به مرخصی نیامده بود و من و پدرش دلم مان برای او تنگ شده بود و لحظه شماری میکردیم تا او برگردد اما حالا میدانم که دیگر عباس به خانه بر نمیگردد.»

او ادامه میدهد: «ما کشاورز هستیم. اوایل مهر‌ماه بود که عباس برای چند روز مرخصی گرفت تا در برداشت محصول کمکمان کند. با اینکه سربازی در منطقه مرزی برایش خیلی سخت بود اما در چند روزی که به خانه آمده بود به من و پدرش کمک میکرد و برای مان قوت قلب بود. هنوز نتوانسته‌ام پیکر پسر شهیدم را ببینم اما دوست دارم برای آخرین بار او را در آغوش بگیرم.»

در تعقیب تروریست‌ها

درحالیکه خانواده‌های شهدا برای مراسم تشییع و تدفین آماده میشوند سخنگوی نیروی انتظامی از پیگیری این حادثه خبر میدهد. سردار سعید منتظرالمهدی ضمن عرض تسلیت به خانواده شهدا به پایگاه خبری پلیس گفت: این مرزبانان طی درگیری با تروریست‌های مزدور و در دفاع از حریم میهن عزیزمان جان خود را فدا کردند. وی ادامه داد: «ساعتی پس از این حادثه، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی همراه تیمی در منطقه حاضر شدند و پیگیر موضوع هستند و پاکسازی در منطقه ادامه دارد.»

انتهای پیام/

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه