دبیر اجرائی صنف کشاورزان گالیکش گفت: مسئولین دست‌اندرکار امورات کشاورزی گالیکش چندان توجهی به صنف کشاورزی این شهرستان ندارند و مدت مدیدی است که اعضای هیئت‌مدیره این صنف در جلسات تصمیم‌گیری شورای کشاورزی گالیکش دعوت نمی‌شوند.

به گزارش پایگاه عدالت خواهان"   غلامرضا فرامرزی در گفت‌وگو با خبرنگار نیلکوه بابیان اینکه حدود یک‌میلیون و 300 هزار نفر خانوار در کشور فقط با کاشت گندم امرارمعاش می‌کنند اظهار داشت: عده‌ای می‌خواهد اصل موضوع تولید گندم در کشور را با تبر از ریشه بزنند تا بتوانند گندم نامرغوب خارجی وارد کنند.

وی افزود: بخش عمده گندم مصرفی درون کشور تولید می‌شود و بخشی نیز از خارج وارد می‌شود. اما گندم تولید داخل به‌مراتب از کیفیت و مرغوبیت بهتری برخوردار است.

فرامرزی گفت: دولت برای خرید گندم ارز دولتی به واردکنندگان می هد درحالی‌که اگر گندم خارجی با ارز آزاد خریداری شود نرخی بیش از دو هزار تومان خواهد داشت درحالی‌که گندم کشاورزان داخلی با نصف این قیمت خریداری می‌شود.

دبیر اجرایی صنف کشاورزان گالیکش تصریح کرد: سال زارعی گذشته نامه اعتراضی کشاورزان شهرستان برای نرخ‌گذاری واقعی بهای گندم به فرمانداری، نماینده منطقه در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین دست‌اندرکار ارسال شد اما متأسفانه تاکنون ترتیب اثر و جوابیه‌ای به آن داده نشده است.

وی اظهار داشت: نظر به اینکه تنها تشکل غیردولتی و قانونی کشاورزان گالیکش امور صنفی کشاورزی این شهرستان است که بیشترین عضو رابین اصناف گالیکش دارد و بارأی مستقیم کشاورزان زحمتکش انتخاب می‌شوند چندان توجهی از سوی مسئولین به این صنف نشده است.

فرامرزی افزود: مدت مدیدی است که اعضای هیئت‌مدیره صنف کشاورزان گالیکش در جلسات تصمیم‌گیری شورای کشاورزی این شهرستان دعوت نمی‌شوند تا مشکلات عدیده کشاورزان را که شامل قیمت غیرمنطقی محصولات کشاورزی، افت‌ محصولات کشاورزی، عرضه قیمت بالا و غیرمعقول و نامرغوب نهاده‌های کشاورزی که شامل بذر گندم و کلزا و آفتابگردان و سویا و انواع کود و سموم شیمیایی است در آنجا مطرح شود.

وی از دیگر مشکلات کشاورزان گالیکش که به دفتر این صنف مراجعه می‌کنند را عدم پرداخت بها گندم تحویلی سال زراعی گذشته، عدم پرداخت خسارت بیمه کشاورزی آسیب‌دیده، پرداخت تسهیلات (وام) کشاورزی با کارمزد بالای 14 درصد، عدم‌حمایت از صنعتگران ساخت وسائط کشاورزی، استفاده و عرضه محصولات باغی و زراعی در بازار داخل شهرستان عنوان کرد.

وی گفت: مورد دیگری که باعث سرگردانی کشاورزان شده، آن است که نرخ خرید تضمینی گندم و دیگر محصولات تاکنون، باوجود گذشت بیش از یک ماه از سال زراعی، مشخص نشده است.

فرامرزی تصریح کرد: این در حالی است که دولت مکلف است در زمان معین نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کند و کشاورزان را از سردرگمی برای کشت محصول پاییزه نجات دهد. بنا بر قوانین، نرخ خرید تضمینی گندم باید قبل از فصل کشت محصول اعلام شود تا کشاورزان تکلیف خود را درباره نرخ جدید بدانند و در صورت تمایل اقدام کنند.

دبیر اجرایی صنف کشاورزان گالیکش ابراز امیدواری کرد: ان شاالله مسئولین استانی و محلی توجه خاص و فوری به مشکلات قشر محروم کشاورزان داشته باشند تا از مهاجرت کشاورزان خرده‌مالک به تهران و شهرهای بزرگ کاسته شود.

وی در پایان از کشاورزان زحمتکش خواست به تلاش خود در جهت بموقع کشت نمودن محصولات پائیزه خود اقدام نموده تا به ندای رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با اقتصاد مقاومتی و خودکفائی لبیک بگویند.

شایان ذکر است صنف کشاورزان گالیکش از اردیبهشت ماه 1392 تاسیس و آغاز به کار کرده است.

انتهاي پيام//

 

 نوشتن دیدگاه