مدير کل دفتر استانداردها و طرح‌هاي آب و آبفا وزارت نيرو گفت: نصب برچسب استاندارد مصرف آب در آينده نزديک در محصولات خانگي آب‌بر اجباري مي‌شود.
  به گزارش پایگاه عدالت خواهانتقی عبادی گفت: این طرح هم اکنون اجرایی شده است ولی در حال پیگیری اجباری شدن این طرح هستیم که مستلزم زمان است تا هم برای تولیدکنندگان و هم برای واردکنندگان در آینده نزدیک، استفاده از برچسب استاندارد مصرف آب قطعی شود.

وی افزود: پس از اجباری شدن این طرح، از ورود کالا‌های داخلی و خارجی فاقد برچسب استاندارد مصرف آب به بازار جلو گیری می‌شود و باید همه تجهیزات داخلی و خارجی ملزم به نصب این برچسب شوند.

مدیر کل دفتر استاندارد‌ها و طرح‌های آب و آبفا وزارت نیرو گفت: تا زمانی که نصب این برچسب اجباری نشده است، نصب آن بر روی تجهیزات آب بر صرفا جنبه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به خریداران خواهد داشت که تولید کنندگان می‌توانند به صورت داوطلبانه این برچسب را بر روی محصولات خود نصب کنند.

عبادی با اشاره به اینکه وزارت نیرو برچسبی را به عنوان برچسب مصرف آب برای تجهیزات آب‌بر تعریف کرده است افزود: در اولین گام برچسب مصرف آب برای ماشین‌های لباسشویی در نظر گرفته شده که بر اساس آن، مشخص شده است که برای چرک‌زدایی استاندارد از البسه چه میزان آب مورد نیاز است که به صورت گروه‌بندی A. تا D. دسته بندی شده است.

وی با بیان اینکه در گام دوم با توجه به قانون مصرف بهینه آب شرب شهری و روستایی، یک سری از تجهیزات از جمله شیر آلات بهداشتی داخل ساختمان‌ها، سردوش‌ها و آب شویه‌های داخل منازل به سمت استاندارد مصرف سوق داده خواهند شد، تصریح کرد: این استاندارد به شرکت‌های مختلف ابلاغ شد که پس از یک سال تحقیقات، هم اکنون بر اساس دسته بندی موجود، مصرف هر یک از شیرآلات مشخص شده است.
مدیرکل دفتر استاندارد‌ها و طرح‌های آب و آبفا وزارت نیرو هدف اصلی وزارت نیرو از اجرای این طرح را، اطلاع‌رسانی به متقاضی به منظور استفاده از تجهیزاتی با مصرف آب کمتر دانست و اضافه کرد: به عنوان نمونه با نصب تجهیزات کوچکی بر روی سردوش‌ها یا سرشیر‌ها می‌توان، می‌توان در مصرف آب نیز تا یک‌دوم صرفه جویی کرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد برچسب این تجهیزات را صادر کرده است، افزود: هنوز این استاندارد‌ها اجباری نشده و در تولیدات داخلی یا محصولات وارداتی ازجانب وزارت صنایع با جدیت کنترل نمی‌شود.

تقی عبادی ادامه داد: بیشترین هدف ما این است که مردم آگاهی داشته باشند تا در زمان خرید با ملاحظه بر چسب استاندارد مصرف آب و برق، وسیله‌ای را انتخاب کنند که ضمن کارایی بالاتر، از مصرف آب و برق کمتری نیز برخوردار بوده و دارای صرفه اقتصادی باشد.

وی با اشاره به اینکه این طرح در گام اجباری سازی است و حرکت سازمان ملی استاندارد و شورای عالی استاندارد در گام اول، صرفاً آگاهی رسانی به مردم در امر انتخاب مناسب‌تراست، افزود: نصب برچسب استاندارد مصرف آب سبب خواهد شد تا به مرور تجهیزات تولید داخل به این برچسب مجهز شوند و خریداران و مشتریان قبل از خرید یک کالا از میزان مصرف آب آن نیز آگاهی کامل داشته باشند.
 
 
 
 
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه