مسئول موسسه «راه معرفت» ترویج کننده بی بند و باری جنسی تحت عنوان جنبش نوپدید عرفانی «اکنکار»، به دار آویخته شد

به گزارش پایگاه عدالت خواهان"یک زندانی عقیدتی-سیاسی در زندان رجایی شهر کرج به دار آویخته شده است. کریم زرگر به عنوان مسئول موسسه «راه معرفت» با اتهاماتی از جمله فساد فی الارض به اعدام محکوم شده بود.
-   به گفته برخی منابع خبری؛ این زندانی عقیدتی که زمانی رئیس سابق دانشکده صدا و سیما بوده و چندی پیش به همراه مرجان داوری، ذیل موضوع ترویج مسائل جنسی و تبلیغ جنبش نوپدید عرفانی «اکنکار» محاکمه شده، روز 10 بهمن ماه اعدام شده است.


-   کریم زرگر متولد 1332 اهواز، فارغ التحصیل حقوق قضایی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران و دکترای حقوق دریایی از دانشگاه استراسبورگ فرانسه بود. او در سینما هم فعالیت داشت و در فیلم «عروسی خوبان» به کارگردانی محسن مخملباف به عنوان مدیرتولید و بازیگر فعالیت کرده بود. زرگر، مدیر کل سیمای برون مرزی، مدیر پخش شبکه اول سیما، رئیس دانشکده صدا و سیما، صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه گزارش فیلم بوده است. کریم زرگر در مهرماه 1394با تعطیلی و بازداشت مسئولان موسسه راه معرفت به همراه مرجان داوری بازداشت و راهی بند 209 زندان اوین شد.


-   جلسات دادگاه در روزهای 25، 26 و 27 مهر 95 و نیز 21 و 22 آذرماه 95 در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی تشکیل شد. نهایتا دادگاه به اتهاماتی از جمله فساد فی الارض بر اساس ماده 286 قانون مجازات اسلامی هر دو متهم را به اعدام محکوم کرد. علاوه بر حکم دادگاه انقلاب، کریم زرگر در پرونده دیگری تحت اتهام «تجاور به عنف» نیز در شعبه ششم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه و به اعدام محکوم شد. پیش‌تر وکیل مرجان داوری گفته بود: «پرونده از این قرار بود که موسسه‌ای بود به نام راه معرفت تشکیل شده بود، البته مرجان بیشتر به عنوان مترجم و مشاور همکاری داشت، شخص و اشخاص دیگری مسئول این موسسه بودند که ما به طور مفصل، در مورد این مسئله در پرونده توضیح دادیم که حدود 8 هزار صفحه در پرونده بود. غیر از این، بحث اتهام افساد فی‌الارض تعریف خاصی دارد در قانون که از نظر ما وکلا، این اتهام شامل خانم داوری نمی‌شد.»


-   عرفانیان در رابطه با کسانی که موسسه را ایجاد کردند گفته بود: «آقای کریم زرگر مسئول موسسه بودند که ایشان هم محکوم به اعدام شدند و حکم اعدام وی نیز تایید شده است.»  16 دیماه سال جاری، حکم اعدام مرجان داوری در شعبه 47 دیوان عالی کشور نقض شده اما حکم اعدام کریم زرگر به تایید این مرجع قضایی رسیده و قطعی شده است. یکی از نزدیکان کریم زرگر که مایل به افشای نامش نبوده، ضمن تایید خبر اعدام او گفته: «سرانجام در سایه سکوت خبری مورخ 10 بهمن ماه حکم اعدام کریم زرگر، 64 ساله در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.»


-    نهادهای مسئول درباره این پرونده و سرانجام آن اطلاع‌رسانی نکردند؛ اما در برخی نشریات داخلی بدون ذکر مشخصات این زندانی صرفا به اعدام «فرد میانسالی که یک موسسه عرفان قلابی تاسیس کرده بود»، اشاره شده است.


-   اکنکار (به انگلیسی: eckankar) جنبش معنوی جدیدی است که در 1965 در ایالات متحده بنیان گذاشته شد. این جنبش ادعا می‌کند با تمرین‌های معنوی، ممارست کنندگان را به تجربه آنچه پیروانش «نور و صوت الهی» می‌نامند، قادر می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 نوشتن دیدگاه